Chovné nádrže

Pro chov myší se používají speciální plastové nádrže s drátěným víkem a kapkovou napaječkou ve dvou velikostech, označované T3 a T4. Nádrž T3 se používá  jako chovné zařízení myších rodin a jako porodnice, nádrž T4 používám pro odchov odstavených myšat, určených pro další chov, případně na dokrm do vyšších váhových kategorií ( krmné myši, chovné myšii).

     Já upřednostňuji průsvitné, bílé nádrže - zaručují dobrou kontrolu znečištění podestýlky ve vyšších policích, myšímu osazenstvu poskytují více světla,prostupujícího skrze stěny. Na rozdíl od nádrží šedých,vyrobených z recyklovaného materiálu, jsou mnohem odolnější vůdči mechanickému poškození ( myši jsou hlodavci a jsou schopny z dlouhé chvíle zlikvidovat cokoli,já při čištění používám kovovou špachtli a ta je také dost ostrá). 

             

T3 - 28cm x 43cm x 15 cm                                   T4 - 38cm x 58cm x 20cm

Drátěná víka nádrží

 Používaji se pro přikrytí nádrží obou rozměrů, v přední části víka je prohyb, rozdělený pohyblivou plechovou přepážkou, která odděluje část pro krmivo od napaječky s vodou. Rozměrem jsou přizpůsobená vaničce, jsou žárově zinkovaná, ale záleží na dodavateli,jak kvalitní je zpracování a tudíž i životnost. To je otázka štěstěny při nákupu.Při častém mytí a používání desinfekčních prostředků rychle korodují.

 

Napaječky

  Já používám skleněné infuzní lahve o objemu 500ml. Víčka se dříve používala hliníková, která jsou již postupně nahrazována antikorovými s mnohonásobně vyšší životností. Ve víčku je malý otvor, ze kterého si myšky vylizují vodu.Já jsem za nerez vděčný, jelikož pitnou vodu upravuji okyselujícím přípravkem na bázi kyseliny mravenčí s podílem mravenčanu sodného, který okyseluje střevní obsah a tudíž znepříjemňuje život mnohým střevním škůdcům ( např. kokcidie ).Nezanedbatelná je i schopnost konzervovat vodu proti zákalům. A jako další plus je čistící účinek na sklo, lépe řečeno - rozpouští vodní kámen a nedovolí vzniku usazenin. Lahve stačí jen opláchnout v teplé vodě s přídavkem saponátu a jsou pořád čisté.  Myším to ani v nejmenším nevadí. Hliník rychle zoxyduje a tudíž se snižuje životnost pítek, nerez však zdatně odolává! Jen cena trochu zastraší, ale pouze v počátku - nerez je napořád, snad i nezničitelný.

     Většina chovatelů v současnosti používá plastové lahve od mléka s nerez víčkem ( na rozdíl od skleněných snadnější manipulace a menší ztráty rozbitím při manipulaci.Myslím si,že hůře desinfikovatelné a proto zůstávám u skleněných). Můj názor!

 

 

 

Krmivo       

       Myši, žijící ve volné přírodě, se živí převážně semeny rostlin (obilí atd.), důležitou součástí je i živočišná složka( brouci,žížaly). V intenzivním chovu,kde jsou myši využívány k produkci mláďat, je nárok na výživu mnohonásobně vyšší.A hlavně - jsou plně závislé na naší péči. Používají se proto koncentrovaná krmiva v podobě pelet, nově též extrudovaná v podobě polštářků. Důležitá je velikost pelet( vzdálenost drátů na víku je cca 6mm ), aby nepropadávaly do podestýlky ( tam je pošlapané a znečištěné výkaly myši už nežerou). Neméně důležitý je obsah bílkovin a vitamínů. Další zkušenost při chovu - vysoký obsah tuků v krmivu coby zdroj energie je naprosto nezbytný !!!! Kvůli tomuto jsem byl nucen přejít na krmivo extrudované, které nám vyrábí producent krmiv pro psy a kočky. Jen ten je schopen do peletek zakomponovat masokostní moučku a živočišný tuk. Myši na tuto změnu zareagovaly okamžitě, a to jak svou tělesnou kondicí, tak výrazným zlepšením repodučních a výkrmových vlastností. Prostě - nemá to chybu, krmím 4 měsíce a jsem více nežli spokojen. Myši asi též !! A zkrmím přibližně stejné množství , na 1 myš cca 10 - 12g/den.   Občas přidávám do napájecí vody vitamínové koncentráty,především při odstavu mláďat a nástupu mladých chovných myší do plodnosti - osvědčilo se! 

 

 

Termicky extrudované suché krmivo:

     Termicky extrudovaná krmiva jsou vyrobena při teplotách 120 až 200 stupňů. Touto vysokou teplotou je kromě bílkovin, enzymů a tuků většina, přírodních vitamínů, stopových prvků a minerálních látek poškozena, zničena nebo spečením uzavřena.
Do těchto termicky extrudovaných krmiv se po teplotním znehodnocení přírodních vitamínů a ostatních bioaktivních látek dávají umělé vitamíny a umělé minerály (chemie), které jsou biologicky málo využitelné (přírodu nelze nahradit) v podobě premixů.
  Pro zajištění vábivé vůně a chutě (aby to myšímchutnalo) jsou přidávány uměle vyrobené příchutě (sladidla, glutamáty a jiná éčka). Chuťové a čichové buňky jsou uváděny v omyl.

 

Co krmíme v současnosti:

      A vše je zase jinak - jelikož se kvalita mnou používaných pelet zhoršila ( poznal jsem to na kondici chovných zvířat a hlavně na kvalitě odstavů a zdravotním stavu všechkategorií), vrátil jsem se zpět ke zkrmování obilních pelet se zvýšeným obsahem sušeného mléka a syrovátky. Zázrak se konal ihned po změně. Vše funguje jako dříve,zvířata v kondici,že se za ně nemusíme stydět. Zkrmuji již cca 2 roky a stále vše "šlape" dobře.        

Stelivo

Používám lisované hobliny z jedlového a smrkového dřeva, dokonale suché a neprašné - dovážejí se coby stelivo pro koně. Mají vysokou sací schopnost, což je velmi důležité. Vysokoprodukční myš vyrobí poměrně velké množství výkalů a hlavně pak moči, která se musí někam vsáknout, aby byla podestýlka na povrchu stále suchá. Myši nesnášejí vlhko, já zase zápach čpavku... Jsou sice na první pohled drahé, já z jednoho balíku 40x40x80 cm nastelu cca 400 chovných nádrží, přičemž odpadá shánění po truhlářských výrobnách a strach, zda neobsahují piliny z dřevotřísky (fenoly atd.). Nebezpečný je též prach - zalepuje myšatům nosy a následují ztráty udušením. Je to drahé?

Vyplatí se........ !

 

Vyhledávání

© 2009 Všechna práva vyhrazena.